Сочинения на каляды к сыну

Дзяржаная станова адукацы гарбавцк вучэбна-педагагчны комплекс дзцячы сад-сярэдняя школа урок беларускай лтаратуры 7 класе па тэме праблема бацько

Дзяржаўная
ўстанова адукацыі

“Гарбавіцкі
вучэбна-педагагічны комплекс

дзіцячы
сад-сярэдняя школа”

Урок
беларускай літаратуры ў 7 класе па тэме

“ПРАБЛЕМА
БАЦЬКОЎ І ДЗЯЦЕЙ У АПАВЯДАННІ ЗМІТРАКА БЯДУЛІ “НА КАЛЯДЫ К СЫНУ”

Настаўнік
беларускай мовы і літаратуры

першай
кваліфікацыйнай катэгорыі

Зяцькова
Святлана Мікалаеўна

Мэты:
арганізаваць дзейнасць вучняў па абмеркаваннімаральнай
праблемы – праблемы бацькоў і дзяцей у літаратуры і ў жыцці;садзейнічаць
фарміраванню ўмення характарызаваць літаратурнага героя па паводзінах і
ўчынках;спрыяць развіццю звязнага маўлення, творчага і аналітычнага мыслення
вучняў;ствараць умовы для выхавання павагі і пачуцця любові да маці, да сваіх
бацькоў;
дапамагчы зразумець ролю бацькоўскага выхавання ў жыцці кожнага чалавека.

Задачы:
вызначыць галоўную думку апавядання З. Бядулі “На
Каляды к сыну”; паразважаць над паняццямі “любоў маці” і “любоў да маці”;
сцвердзіць думку аб тым, што матчыну любоў нічым нельга замяніць, што трэба
заўсёды памятаць аб матулі і ўсё жыццё адказваць ёй дабрынёй, любоўю і цяплом.

Тып
урока:
камбінаваны.

Формы
работы:
групавая, калектыўная.

Абсталяванне:
партрэт Змітрака Бядулі, тэкст апавядання,
мультымедыяпраектар, ноўтбук, заданні на картках, фотагазета са здымкамі матуль,
выразаныя з паперы сардэчкі, карты ўліку, запіс твора Ф.Шуберта“Ave Maria”,
відэазапіс інтэрв’ю, інсцэніроўкі, прэзентацыя.

Эпіграфы:

Любоў і павага да
бацькоў без усякіх сумненняў ёсць пачуццё святое (Вісарыён Бялінскі)

Шануй бацьку і
матулю сваю, каб табе добра было і каб ты доўга жыў на зямлі (пятая
запаведзь Закона Божага)

Ход
урока

I.                
Арганізацыйны
момант. Стварэнне псіхалагічнага настрою

Настаўнік:Добры
дзень! Я вельмі рада вас сёння бачыць. Паглядзіце адзін аднаму ў вочы,
вазьміцеся за рукі, падарыце ўсмешку.Сядайце, калі ласка.

“Сітуацыя поспеху”

Настаўнік:У вас на
стале знаходзяцца каляровыя аркушы паперы. Я прапаную вам выбраць паперку таго
колеру, што адпавядае вашаму настрою на пачатку ўрока (чырвоны колер
–бадзёры настрой, зялёны – гатовы да працы, жоўты – яшчэ не прачнуўся).

II.            
Паведамленне
тэмы і мэты ўрока

Настаўнік:Сёння мы
працягваем і адначасова сканчаем сваю працу па творы З. Бядулі “На Каляды к
сыну”. Агучце, калі ласка, тэму ўрока.

(Вучні агучваюць
тэму ўрока)

Мы абмяркуем з вамі праблему ўзаемаадносін
бацькоў і дзяцей. Гэта вечная маральная праблема. Спадзяюся, што размова наша
нікога не пакіне абаякавым, бо названая праблема з’яўляецца актуальнай і ў наш
час. Таксама перад намі стаіць важная задача: навучыцца даваць характарыстыку
героям па іх учынках і паводзінах.

III.         
Асноўная
частка. Аналіз апавядання, вырашэнне асноўнай праблемы ўрока

Гучыць музыка
(мелодыя Франца Шуберта “
AveMaria”)

Настаўнік:— Ці
спадабалася вам мелодыя? Якія пачуцці яна выклікае?

        
Ці
ведаеце вы, каму яна прысвечана?

Музыка, сапраўды, зачароўвае, даносіць да
сэрца замілаванасць, душэўнасць, чысціню. Інакш і быць не можа, бо яна
прысвечана маці.

Настаўнік:Любоў і
павага да маці, да бацькоў – ёсць пачуццё святое.

Зварот да
эпіграфаў, якія запісаны на дошцы.

Настаўнік:Скажыце,
калі ласка, чаму трэба клапаціцца пра састарэлых бацькоў? І ці трэба? Можа, лягчэй
будзе аддаць іх у дом-інтэрнат для састарэлых і няхай пра іх клапоцяцца чужыя
людзі.

(Дзеці выказваюць
свае думкі, робяць вывады)

Настаўнік:Я
спадзяюся, што вы сёння зразумееце, што бацькі – гэта святое, іх трэба
шанаваць. Бо яны далі нам галоўнае – жыццё.

Праца ў групах

Настаўнік:А зараз мы
з вамі ўспомнім змест апавядання. Для гэтага нам трэба падзяліцца на групы.
Кожная група атрымае заданне на картках. Азнаёмцеся з пытаннямі і падрыхтуйцеся
да адказаў. Можна карыстацца тэкстам апавядання, абмяркоўваць свой адказ.

(Клас
дзеліцца на групы)

1
група

Чаму
Тэкля і яе муж аддалі свайго сына Лаўрука на выхаванне пану Шчубальскаму?

2
група

Расказаць
пра жыццё Лаўручка, пачынаючы з дзяцінства і заканчваючы момантам, калі герой
пайшоў вучыцца на адваката.

3
група

Якой
была першая сустрэча бацькоў з сынам, калі ён прыехаў на Каляды?

4
група

Як
аднесліся Тэкля і яе муж да таго, што іх сын становіцца панам? Прачытаць па
ролях размову Тэклі з Цыпруком.

5
група

Расказаць
пра жыццё Тэклі. Якім яно было і якім стала пасля смерці Цыпрука?

6
група

Як
ставіліся аднавяскоўцы да Тэклі? Якія давалі парады? Як іх успрымала Тэкля?

(Вучні
працуюць з пытаннямі, адказваюць на іх, робяць вывады)

Настаўнік:
Напярэдадні якога свята Тэкля выбралася ў горад?(Каляды)Назва гэтага
свята не адзін раз сустракаецца ў тэксце.

Паведамленне вучня пра Каляды

Настаўнік: Гэта
сямейнае свята. Уся сям’я збіралася за сталом.Тэкля ўжо адчувала, што гэта яе
апошнія Каляды.

        
Чаму
маці так доўга адкладвала свой паход да сына?

        
З
якім настроем Тэкля збіраецца да сына?

        
Аб
чым думала старая Тэкля? Як сустрэў горад Тэклю?

Прэзентацыя “Думкі ў дарозе”

Настаўнік: І вось
нарэшце доўгачаканая сустрэча маці з сынам…

                   
Як
сустрэў сваю маці Лаўручок? Ці спраўдзіліся яе надзеі? Вучні падрыхтавалі для
нас інсцэніроўку. Давайце паглядзім яе.

Прагляд
інсцэніроўкі (відэа)

Настаўнік:— Як сустрэў
сваю маці Лаўрук? Як ён павёў сябе?

        
Чаму
не спраўдзілася матчына “жаданне сэрца”?

                   
Ці
вінаваты Лаўрук у тым, што яго забраў на выхаванне пан Шчубальскі і ён стаў
жыць зусім іншым жыццём, чым яго бацькі?

                   
Чаму
Лаўрук не забяспечыў сваёй матулі нябеднае існаванне, чаму не думаў, што яна
часам не мае скарынкі хлеба і жыве ў хатцы, якая вось-вось паваліцца, хоць сам
быў вельмі багаты?

                   
Ці
могуць дзеці разумець сваіх бацькоў, калі яны не жывуць разам з імі, не ведаюць
іх клопатаў?

                   
Чаму
Лаўрук сказаў, што не ведае Тэклі?

                   
А
можа, бацькі самі вінаватыя, што не супраціўляліся, калі пан забраў да сябе
Лаўрука, і радаваліся, што ў сына будзе іншае жыццё?

                   
Бацькі
не маглі даць Лаўруку ні такіх грошай, ні такога адзення, як пан Шчубальскі. Ці
адмовіліся б вы ад усяго гэтага, каб былі на яго месцы?

Настаўнік: Нашы
вучні перад урокам папрацавалі і ўзялі інтэрв’ю ў настаўнікаў і вучняў нашай
школы. Папрасілі адказаць на наступныя пытанні: “Хто для вас з’яўляецца самым
дарагім чалавекам?”, “ Да каго вы звернецеся па дапамогу ў складанай
сітуацыі?”, “ Што значыць мацярынская любоў?”, “Як вы разумееце паняцце “любоў
да маці”?”

Прагляд інтэрв’ю
(відэа)

Настаўнік:Давайце
зробім галоўны вывад:

Самы
дарагі чалавек для дзяцей – гэта …

Самы
дарагі чалавек для бацькоў – гэта …

Настаўнік: У
Тлумачальным слоўніку беларускай літаратурнай мовы слова “любоў” пададзена так:

1.    Пачуццё
сардэчнай прыхільнасці, адданасці каму-н., чаму-н.Любоў да Радзімы.
Мацярынская любоў.

2.    Схільнасць,
цяга да чаго-н. Любоў да музыкі.

Настаўнік:Значыць,
любоў да сваіх бацькоў, да маці – гэта пачуццё глыбокай прывязанасці ,
сардэчнай прыхільнасці да іх.

Падбор сінонімаў і антонімаў да
выразу “любоў да маці”

Сінонімы:дабрыня,
спакой, цеплыня, ласка, пяшчота, апора, дапамога, радасць.

Антонімы:зло,
неспакой, адзінота, холад, нелюбоў, няшчасце.

Фізкультхвілінка

“Вялікае сэрца”

Настаўнік:Няма больш
дарагога, роднага і светлага слова, чым маці, мама, матуля! Мама для кожнага з
нас і самы дарагі, і самы ласкавы, і самы лепшы, і самы-самы чалавек на свеце.
Ніхто не можа параіць, дапамагчы ў бядзе, як маці. Нічыё сэрца не баліць так за
сваё дзіця, як матуліна. І вядома, ніхто не ўмее так любіць, як маці.

Сцісніце свае пальчыкі ў кулачок і
паглядзіце, якога ён па памеру. Кажуць, што і сэрца такога памеру – маленькае.

                   
А
як гавораць пра людзей, якія робяць добрыя справы, заўсёды дапамагаюць іншым?
Якое сэрца маюць гэтыя людзі?(Вялікае)

                   
Каго
з дадзенага апавядання мы можам назваць чалавекам з “вялікім сэрцам”? (Тэклю)

Настаўнік: Чаму
Лаўрук адпраўляе ўслед за маці свайго лёкая? Ці змяняе гэты ўчынак героя нашы
адносіны да яго?

                   
Пафантазіруйце,
падумайце, што стала са зняважанай маці пасля гэтага?( Вучні адказваюць)

                   
А
як бы вы зрабілі на месцы Лаўрука?( Вучні адказваюць)

Творчасць ( праца ў парах)

Настаўнік: Складзіце
сінквейны паводле вобразаў Лаўрука і Тэклі.

Лаўрук Тэкля

Малады, фанабэрысты.Старая, працавітая.

Жыве, не клапоціцца,адракаецца.       
Марыць, клапоціцца, імкнецца.

Цураецца сваёй роднай маці.Жыццё яе было
нялёгкім.

Адрачэнец.                 Ахвяра.

Вуснае маляванне
(апісаць партрэт старой жанчыны)

Настаўнік:Вось перад
вамі партрэт старой жанчыны. На маю думку, так выглядала Тэкля. Давайце апішам
яе. (Дадатак 1)

        
Ці
можна пакрыўдзіць такую жанчыну?

Настаўнік: У кожнага
народа здаўна інуюць нормы і правілы паводзін, якія знайшлі ўвасабленне ў яго
маральным кодэксе. Для беларусаў такім кодэксам з’яўляецца вусная народная
творчасць, а канкрэтна – прыказкі. Якім чынам яны звязаны з нашым урокам?

Самая балючая рана – ад свайго дзіцяці.

Калі з матчынай гаворкі пасмяешся, то на
старасці і ад маці адрачэшся.

(Вучні чытаюць прыказкі і аналізуюць іх)

IV.          
Рэфлексія

Настаўнік:Я прасіла
вас прынесці фотаздымкі вашых бацькоў. Вы прынеслі фотаздымкі сваіх матуль. Па
ўсім бачна, што гэта самы дарагі для вас чалавек, самы блізкі, самы добры на
Зямлі.

У
кожнага з вас ёсць невялічкі сімвал любві – сардэчка. Напішыце на ім адно
слова, з якім у вас асацыіруецца вобраз маці.

(
Дзеці пішуць словы, называюць іх і прымацоўваюць сардэчкі да вялікага сэрца на
дошцы, дзе размешчаны фотаздымкі матуль)

V.              
Падвядзенне вынікаў урока

Настаўнік:Па
сённяшнім уроку відаць, што апавяданне Зм.Бядулі нікога раўнадушным не
пакінула. У творы аўтар падняў адну з самых актуальных праблем – праблему ўзаемаадносін
бацькоў і дзяцей, паказаў духоўнае адчужэнне сына ад бацькоўскага дому і яго
абыякавасць да лёсу старой матулі.

        
Скажыце,
чаму навучыў вас гэты твор? Што карыснага вы для сябе ўзялі з нашага ўрока? (Вучні
адказваюць)

Настаўнік:“ Шануй бацьку
свайго і матулю сваю, каб табе добра было і каб ты доўга жыў на зямлі”, —
гаворыцца ў пятай запаведзі Закона Божага. Хто не парушае гэту запаведзь, той
жыве ў гармоніі з сабой, яго бацькі спакойна і шчасліва дажываюць свой вечар
жыцця. Прыходзіць час, і дзеці самі павінны клапаціцца аб сабе і аб сваіх
бацьках.

VI.          
Выстаўленне адзнак

Настаўнік прапануе
вучням выставіць адзнаку сабе і свайму суседу па парце, потым сам выстаўляе
адзнакі і робіць іх каментарый.

Карта
ўліку

Прозвішча, імя вучня

Адзнака суседа

Самаацэнка

Адзнака настаўніка

Агульны вынік

VII.      
Дамашняе заданне

Напісаць сачыненне “Мая маці” або “Мае
бацькі” ці верш, прысвечаны матулі

Настаўнік:  Беражыце
сваіх бацькоў, паважайце іх!

Не
саромцеся праявіць свае пачуцці і адносіны да іх!

Не
саромцеся папрасіць прабачэння за свае ўчынкі!

І ведайце,
што нашы бацькі жывуць толькі дзеля нас!

ДАДАТАК 1

image001

Інтэгрыраваны
ўрок у 7 класе: гісторыя Беларусі і беларуская літаратура

Тэма
ўрока:
Змітрок Бядуля “ На каляды к сыну”
Праблема маральнага выбару.

Мэты ўрока:

 -выкарыстоўваць
на ўроку беларускай літаратуры набытыя і новыя веды з урокаў гісторыі Беларусі;

-удасканальваць
уменне вызначаць мастацкія сродкі ў тэксце, праз якія падаецца аўтарская
характарыстыка літаратурных герояў, па іх паводзінах і ўчынках;

-паглыбіць уменне
вучняў параўноўваць, аналізаваць, рабіць высновы, асэнсавана выказваць свое
погляды на твор  і яго герояў, на саму асобу аўтара;

— развіваць
тэатральнае майстэрства  школьнікаў, выпрацоўваць навыкі выразнага чытання;

-далучыць
школьнікаў да адвечнай маральнай праблемы – праблемы бацькоў і дзяцей;
забяспечнай старасці; выхоўваць павагу да родных і бацькоў.

Абсталяванне: кніга
М.Плаўніка і В. Каваленкі “ Змітрок Бядуля.  Жыццё і творчасць: альбом –
выстава ў школе (Мінск , 1970), часопіс “Роднае слова” , творы Змітрака Бядулі,
мульціборд.

Эпіграф:
Шануем мы бацькоў імёны:

                                                                             навука
і прыклад нам яны

                                                                              (Уладзімір
Жылка)

Ход
урока

Настаўнік:
Сёння ў нас незвычайны ўрок. Мы сумясцілі веды па гісторыі Беларусі і веды па
літаратуры. Два настаўнікі праводзяць урок. Усім жадаем працоўнага настрою на
ўроку, здароўя, поспехаў!

Настаўнік
літаратуры:

1.     З
дзсяці законаў вечнасці, з запаветаў Боскіх только адзін запавет мае абяцанне.
За выкананне яго абяцаецца ўзнагарода: шануй бацькоў сваіх – і тады дзеці твае
будуць шанаваць цябе.

На ўспамін мне
прыйшла адна прыпавесць. Дзве дзяўчыны прыйшлі да Бога папрасіць шчасця на ўсё
жыццё. Здзівіўся Бог: так не бывае. Чалавек жыве розна. У ім усяго пароўну:
шчасця і гора, радасці і смутку. І прапанаваў выбар: шчасце ці ў маладосці, ці
ў старасці.

Першая адказала:
“Навошта мне шчасце ў старасці?! Я зараз яго хочу зведаць, калі ўсё так прывабліва,
так жадана….

Другая разважыла:
“ Цяпер я маладая і дужая і здолею вытрымаць выпрабаванні лёсу, а ў старасці ў
мяне не будзе сіл і мне патрэбен будзе догляд, каб хтосьці паклапаціўся пра
мяне…”

Старасць не можа
быць шчастлівай, але яна можа і павінна быць годнай, спакойнай і дагледжанай.

Аб гэтым і пойдзе
ў нас размова на ўроку.

2. Інсцэніроўка з
апавядання “На каляды к сыну”

Настаўнік:
Пастаноўка разам з вучнямі мэт і задач урока, падвядзення вынікаў падрыхтоўкі
вучняў да заключнага ўрока па творы.

А) індывідуальныя
заданні

Б) выстаўка
(экскурсія ў СДК) вынік

В) анкетаванне

Г) міні-сачыненні;
сачыненне-характарыстыка Лаўрука

Д) праверка
дамашняга задання

Табліца

Гэта табліца
дапаможа вам ў нашай працы на ўроку (можна і трэба ей карыстацца)

У
сына  ( пастаноўка)

Дзейныя асобы

Тэкля
– старая жанчына, маці Лаўрука. Бедна
апранутая, сухая, нізенькая.

Людзі
гарадскія жыхары; апранутыя па рознаму.

Гарадавы
– мужчына гадоў 40; апрануты ў мундзір.

Слуга
– мужчына сярэдняга ўзросту; апрануты ў форму.

Лаўрук
– сын Тэклі. Малады пан ў чорным сурдуце

Слугі.

Тэкля:
Дзе мой тут сын жыве? Ён тут  “адвакатам” Лаўруком завецца.

( Хто смяецца, хто
адварочваецца, хто торкае капеечку)

Гарадавы:
Каго ты баба, шукаеш?  Ладна начуй тут, ва ўчастку, а з ранку паглядзім.

Тэкля:  (стукаючы
ў дзверы)
Пусціце мяне! Я да сына!

Слуга:
( высунуўся на палову) Ідзі! Ідзі! Канца няма жабракам гэтым!

Тэкля (
усхвалявана )
Пусціце ….я да сына свайго іду, да
Лаўрука!

Слуга: (
са здзіўленнем)
Да Лаўрука? Да сына?! Да Лаўрэнція
Кіпрыянавіча!?

Тэкля: (
узрадаваўшыся, што знайўла сына)
Ага! Ага! Ага! Я маці
яго.

Тэкля расказвае,
что яна прыйшла з вёсцы да Лаўрука на Каляды. Той аглядзеў яе з ног да галавы
і  з усмешкай пусціў у кухню .

Слугі:
( шушукаюцца) Хто гэта? Кажуць Лаўрэнція Кіпрыянавіча  маці . Маці?

Адчыняюцца
дзьверы, уваходіць малады пан.

Тэкля Лаўручок
мой ! Сынок! Роднен..

Лаўрук:
Чаму вы пускаеце ў пакой розных жабрачак шаленых?!

Тэкля (спужаўшыся)
А сынок мой, а Лаўручок мой! Маткі сваёй не пазнаеш?! Гэта ж…

 Лаўрук бразкае
дзвяраміі ідзе ў пакоі

Лёкай
выправадзіўшы яе за дзьверы, потым вяртаецца  і торкае ў яе скручаных ад марозу
пальцы

Лёкай
(звяртаецца да Тэклі) Ад пана! …

4.
Дома вам небходна было скласці табліцу, у адным слупку якой вы павінны выпісаць
з тексту мастацкія сродкі, праз якія падаецца характарыстыка жыцця Тэклі,
апісанне яе знешняга выхляду, пасля таго, як яна засталася адна.   У другі
слупок неабходна было напісаць, якія пачуцці ўзніклі ў вас пры чытанні выбраных
вамі радкоў

…старыя вочы
прыкрываў смутак ( метафара)

…успаміны
старадаўнія, як цені лезлі ў душу (параўнанне)

…адну пацеху мае,
якая гоіць раны… (метафара)

…сын сядзіць у яе
ў грудзях, як верабей у цеплым гняздзе…( параўнанне)

…глядзела на
адвечныя хмаркі.. (эпітэт)

…і тады яшчэ болей
заканавала ў душы яе цяга да сына (метафара)

…матчына сэрца
адкрыла ўсе таямніцы свайго кахання… (метафара)

…зрабілася Тэкля
сухой,нізенькай, згорбленай бабулькай, зморшчанай, як той грыб… (параўнанне )

…давай, быццам
гарачыя вугалі,

Закрытыя попелам,
выгортваць з сэрца свае захаванае жаданні,

Сваю глыбокаю веру
ў даражэнькага сына…” (параўнанне )

…на заморшчаным
твары ззяла счастлівая ўсмешка…” (метафара)

…у старых  вачах
бліснуў  радасны аганёк ( метафара)

…і шчасце
расло…(метафара)

5. Работа з
тэкстам

1) Характарыстыка
Тэклі  і Цепрука ( выкарыстанне сродкаў мастацкай літаратуры, дэталі)

2) Дыялог ( па
асобах)

3) Каментаванне
настаўніка гісторыі (хата Тэклі і пана, выгляд Тэклі, лапці, вопратка – звесткі
з гісторыі жыцця беларусаў канца ХІХ ст)

  Настаўнік
гісторыі
: Хата
Тэклі была простай у народзе такую хату звалі (пяцісценкай) – хата ў якой было
два пакоі  ( сені , і вялікая комната )  Убранства хаты  было даволі простае.
Стол, услон, зэдлік, куфры для захавання вопраткі, лавы, паліцы, палаці,
люлька, кроены. Кожны прадмет мэблі стаяў на сваім, адведзеным яму традыцыямі
месцы. Так, напрыклад, вялікая доўгая шырокая дошка, якую замацоўвалі на ножках
або калодках, называлася лавай. Звычайна ў хаце іх было дзве, стаялі яны ўздоўж
сцяны, ля вакон, сходзіліся ў чырвоным куце. Тут магла стаяць і дзежка з
хлебам. На лавах не толькі сядзелі, але і спалі, асабліва калі ў хаце
заставаліся начаваць госці. Спалі і на палацях -на насціле з дошак, які
размяшчаўся ля печы.

пад столлю
размяшчаліся абразы, упрыгожаныя тканымі ручнікамі-”набожнікамі”. За абразамі
трымалі бутэльку з асвенчанай вадой, якая лічылася лекамі ад многіх хваробаў.
На падлозе замест дываноў ляжала салома.   Вокны былі малыя, столь была нізкая.

Хата
пана
, адрознівалась тым , што пакояў было
больш, столь высокая , вокны вялікія разныя , у хаце на палу ляжаў дыван, на
вокнах зьявіліся фіранкі,  многа розных вышыванак, на стале стаяў грамафон які
ўключалі вельмі часта .

Выгляд Тэклі

Тэкля выглядала
проста , старая жанчына звычайна ў хустцы , якая была завязана пад бараду,
кажух , суконныя наскі,  лапці, палачка , каб было лепей хадзіць , торба для
рэчаў.

Лапці

Ла́пці — традыцыйны сялянскі абутак,
плецены з лыка (лазовага, ліпавага), пяньковых або льняных вітушак ці тонкіх
 вяровак. У мэтах надання трываласці падэшву лапцей падпляталі лазой,
вяроўкамі і падшывалі скурай.

Лыка для
лапцей дралі ў маі
 — чэрвені, нарыхтоўвалі таксама
луццё
 — тонкія ліпавыя жэрдкі з карой.
Лыкавыя скруткі вешалі ў клеці, на гарышчы хаты; перад выкарыстаннем іх
размочвалі ў цёплай
 вадзе (каб былі эластычнымі), луццё распарвалі ў
печы і здымалі з яго лыка. У залежнасці ад
тэхнікі вырабу вылучаліся 2 тыпы лапцей:
прамога (пашыраны паўсюдна) і касога (на ўсходзе
 Беларусі)
пляцення.
Выраб лапцей быў пераважна мужчынскім заняткам (іх плялі ў вольны ад
работы час, у зімовыя вечары і інш.). Лапці насілі 
мужчыны і жанчыны, дарослыя і дзеці на працягу ўсяго года. Іх надзявалі
на палатняныя анучы, зімой — на суконкі. Дробная 
шляхта замест ануч
ужывала шарсцяныя 
панчохі.

6. Фізкультхвілінка

     
РАЗ! ДВА! Час уставаць:

     
Будзем усе адпачываць.

     
ТРЫ!  ЧАТЫРЫ! Прысядаем.

     
Хутка стому праганяем.

     
ПЯЦЬ! ШЭСЦЬ! Адно аднаму засміхаліся,

     
ТРЫ разы панахіляліся

     
СЕМ! ВОСЕМ! Час настаў

     
Нам вярнуцца ўсім да страў.

7. Працяг  работы
з текстам

Характарыстыка
Лаўрука ( Мастацкія сродкі)

Камінтаванне
настаўніка гіторыі ( форма гарадавога,  слугі, гімназіста, адваката, карта
мясцовасці , дзе маглі развівацца падзеі)

 Настаўнік
гісторыі:
Гарадавы – гэта чалавек , які глядзў за
парадкам у горадзе, звычайна ён быў апрануты у доўгае паліто,  падпавязана
рамнем, сапагі, галаўны ўбор на поясе звычайна была сабля, і шмат ключэй .

Слугі-  выглядалі
па рознаму , задача солуг была дапамагать пану па дому , гатаваць, прыбіраць ,
сустракаць гасцей, забіраць тэліграмы.

Гімназісты – гэты тыя
якія вучыліся ў гімназіях , у іх была форма , якую абавяскова трэба было насіць
. Форма была парадная і паўсяддзенная.

Адвакат – гэта
прафесія на раду з настаўнікам і медыкам была вельмі гануровай і аплачываемай у
той час.  Вялікая частака маладога насельніцтва хатела працаваць у гэтых
сферах.

Адвакат выглядаў
дорага, асноўным прадметам быў дзіпламат у якім знаходзіліся важныя дакументы.

Маршрут, які
прайшла Тэкля да сына вельмі вялікі звярніце ўвагу на карту. ( Разбор маршрута
) Адкажыце каліласка , можна прайці такішлях пяшком у мароз і лапцях ?

А ) Вучань
(кароткае даследванне: які шлях магла прайсці маці Лаўрука – 6 міль 1 міля
-1609 км , зімой )

Б) Вучань (
кароткае даследванне: трансфармацыя імені – Лаўручок  — Лаўрук- Лаўрэнцій
Кіпрыянавіч ) Адзначыць, што прозвішча і імя па бацьку засталося Кіпрыян (
Купрыян, Цыпрыян – Цыпрук ) ( па беларуску ,па –вясковаму)

В) Вчань (
параўнаць:

1) пан Шубальскі
дае адукацыю, грошы, багацце сялянскаму хлопчыку,

2) астаўляе хату
Тэклі,

3) мае зносіны з
бацькамі-сяланамі А  Лаўрук?

8. Праблемныыя
пытанні:

Ці можна назваць
Лаўрука ўдзячным сынам і выхаваным чалавекам ?

Чым абумоўлена
такое яго стаўленне да раднага чалавека?

Трохрублёўкі. Як
вы думаеце, што азначае гэта мастацкая дэталь? Паразважайце.

Каментарый
настаўніка гісторыі ( выява грошай, эквівалент)

Настаўнік
гісторыі:
Канец ХVIII-пачатакХІХ
стагоддзя характарызуецца сцвярджэннем ў Расійскай імперыі новага тыпу грашовай
сістэмы, якая прадстаўляла функцыянаванне неразменных папяровых знакаў. Калі на
працягу двух дзесяцігоддзяў з моманту з’яўлення на святло асыгнацыяў
ажыццяўляўся іх абмен на медную манету, то да канца XVIII ст. Дзяржаўны
ассигнационный банк, не маючы дастатковай колькасцю медзі, спыняе размен. З
абарачэння стала выходзіць залатая і сярэбраная манета.

Адмена металічнага
забеспячэння крэдытных грошай пазбавіла грашовае абарачэнне ўнутранага
рэгулятара яго ўстойлівасці. Функцыянаванне неразменных папяровых грашовых
знакаў прывяло да росту залішняй грашовай масы, далейшага падзення курсу
асігнацыйнага рубля. У захаванні «танных грошай» былі зацікаўлены
памешчыкі, якія адказвалі за выплату падаткаў сваіх прыгонных і экспартавалі
сельскагаспадарчую прадукцыю. Аднак інтарэсы эканамічнай жыцця патрабавалі ўстойлівай
грашовай сістэмы.

Для вырашэння
гэтай праблемы ўрад прымае меры, накіраваныя на павышэнне курсу ассигнационного
рубля. Маніфест ад 2 лютага 1810 г. абвясціў выпушчаныя ў абарачэнне папяровыя
грошы абавязкам дзяржавы, забяспечаным усім багаццем Расійскай імперыі, і
заявіў пра намер пагасіць ўказаны абавязак. Для гэтага меркавалася выпусціць
ўнутраны пазыку, які павінен быў забяспечыць паступленне ў казну асігнацый,
якія падлягаюць у будучыні публічнаму спаленню.

Наступным крокам
на шляху стабілізацыі грашовага звароту з’явілася ўсталяванне маніфестам ад 20
чэрвеня 1810 г. у якасці законнай Падліковай грашовай адзінкі рубля з утрыманнем
чыстага срэбра ў 18 Г. затым было вызначана, што медная манета становіцца
разменнай.

Так ажыццяўлялася
падрыхтоўка падмурка для стварэння новай грашовай сістэмы дзяржавы, заснаванай
на звароце банкнот, забяспечаных у асноўным срэбрам – — сістэмы срэбнага
манаметалізму.

Аднак Айчынная
вайна 1812 г. прымусіла прыпыніць рэалізацыю пачатых пераўтварэнняў у грашовым
гаспадарцы. Урад адмаўляецца ад канфіскацыі папяровых грошай з абарачэння.
Маніфест ад 9 красавіка 1812 г. прызнаў асігнацыі законным плацежным сродкам,
усталяваўшы іх абавязковае функцыянаванне па ўсёй імперыі, у тым ліку і ў
заходніх губернях, дзе разлікі і плацяжы здзяйсняліся ў асноўным срэбрам.

Пры гэтым была
захавана ранейшая манетная адзінка, пэўная маніфестам ад 20 чэрвеня 1810 г., —
срэбны рубель. Рэформа грашовай сістэмы, якая праходзіла ў 1839-1843 гг.,
увайшла ў гісторыю як рэформа я. Ф. Канкрина (названая па імя міністра фінансаў
Расеі на той час). Асабліва варта згадаць трэці, завяршальны этап рэформы, які
вызначаўся маніфестам ад 1 чэрвеня 1843 г.Маніфест прадпісваў замену ўсіх
звярталіся папяровых грашовых знакаў на новыя крэдытныя квіткі, якія атрымалі ў
адрозненне ад выпушчаных у 1841 г. назва дзяржаўных. Абмен асігнацый быў
завершаны ў 1851 г., дэпазітных і крэдытных квіткоў старога ўзору — да вясны
1853 г. Такім чынам, рэформа 1839-1843 гг. азначала пераход грашовай сістэмы
Расійскай імперыі на Срэбны монометаллизм. У краіне застаўся толькі адзін
выгляд папяровых грошай – дзяржаўныя крэдытныя білеты, якія разменьваліся на срэбраную
манету ў суадносінах 1:1. Пры гэтым крэдытныя білеты былі размененыя і на
золата. Грашовыя знакі мелі наступныя наміналы: 1, 3, 5, 10, 25, 50 і 100 руб

9. Рэфлексія

Вашы ўражанні ад
урока. Што найбольш спадабалася, запомнілася?  Ці ўсе заданні былі легкімі? 
Што выклікала найбольшыя цяжкасці? Што ы вынеслі з сенняшняга ўрока для сябе? 
Ці прымусіў урок над чымсці задумацца?

10. Дамашняе
заданне

Дома вам неабходна
будзе праявіць творчасць і я спадзяюся, што сённяшні урок вам у гэтым дапаможа.

Напісаць ліст да
маці.

11. Выстаўленне і
каментаванне адзнак

12. Падвядзенне
вынікаў урока

Задачы, якія
ставілі мы з вамі ў пачатку ўрока, вырашаны. Мы з вамі прааналізавалі твор,
знайшлі мастацкія сродкі, далі характарыстыку героям. І нам хочацца сказаць
наступнае! Беражыце сваіх бацькоў, пажайце. Не саромцеся, праявіць сваё
пачуццё, каб за сённяшнія паводзіны не было сорамна праз шмат гадоў.

(736 слов) Одним из наиболее весомых и значимых творений Ивана Андреевича Гончарова является его роман «Обломов». С момента издания книги и до наших дней, она заслуживает большое внимание и признание разновозрастной читательской аудитории. Писатель мастерски выстроил вокруг героев 3 истории сюжета: любовь и романтические отношения между персонажами, афера с поместьем Ильи Обломова, сравнение судеб двух героев – Ильи Обломова и Андрея Штольца, их противопоставление.

Также писатель смог интересно и ярко изобразить всех героев романа, с личностями которых на протяжении всего текста знакомится  читатель. Особенно его внимание привлекает героиня Агафья Пшеницына, настоящая русская женщина. Образ Агафьи представлен Гончаровым довольно подробно и детально, и является цельным и законченным.

Пшеницына – истинная русская женщина, надежная, сильная, бесстрашная. О таких, как она, говорят: «коня на скаку остановит, в горящую избу войдет».  У Агафьи крепкое, ладное тело, сильные, привыкшие к труду руки, она имеет пышные формы и обладает кротким и незлобивым нравом. Женщина она религиозная, послушная, скромная, отличная хозяйка. Ее отличают практичность и трудолюбие. Она работает, не покладая рук, ей нравятся домашний уют и чистота.

Эта женщина – идеальная кандидатура в супруги  главному персонажу Илье Ильичу Обломову, так как она может воссоздать картину детства Ильи Ильича в его Обломовке, окружить мужчину вниманием и заботой.

Жизнь Агафьи складывалась совсем не просто.  Женщина рано стала вдовой,  и ей не на что было содержать двух своих детей. Она старалась прокормить семью за счет своего труда, что женщине в то время сделать было очень сложно.  И они жили в основном на средства, получаемые от сдачи дома, да вырученные с яиц и цыплят.

Агафья не смогла получить достойное образование, как Ольга Ильинская, она не разбирается во многих житейских вопросах, ее кругозор узок и ограничен. Но свою некомпетентность героиня научилась скрывать либо за молчанием в определенный момент, либо за милой улыбкой.

В круг интересов Агафьи входили ведение домашнего хозяйства,  кухонные работы, распоряжение прислугой. Позже  круг интересов пополнился заботами о муже и сыне.

Гончаров  подчеркивает положительные качества этой женщины. Она оберегает своего супруга от всяких проблем и волнений. В их доме всегда уют и спокойствие, он полон еды, душевной теплоты и гостеприимства. Женившись на Агафье Пшеницыной, главный герой, наконец, дождался исполнения мечты всей его жизни – обретения желанного покоя, умиротворения и счастья.

В своем романе автор дает понять, что любовь бывает разной, это он показывает на примерах отношений Обломова с Пшеницыной и Обломова с Ильинской. В первом случае Агафья искренне любит Илью Ильича, просто так, ничего не требуя взамен за то, что он рядом. Она не пытается его перевоспитать, изменить, подстроить под себя. Ей радостно чувствовать его благодарность, видеть, что он ценит ее самопожертвование и внимание. Пшеницыну устраивает Обломов такой, какой он есть. В их семейном союзе лидирует женщина. Супруга занимается бытом, домом, улаживанием проблем и решением финансовых вопросов. Обломова изрядно измучили отношения с Ольгой Ильинской, и в союзе с Агафьей он просто отдыхает душой рядом с ней, обретает покой, живет в мире своих грез, отгородившись от реальной жизни.

Образ этой героини Гончаров наделяет набором всех жизненных  установок главного героя. Ей не надо соответствовать, ее не надо завоевывать, носить на руках, поддерживать, она Обломова понесет сама, станет ему надежной поддержкой и опорой, да еще и будет благодарна. Связав свою жизнь с этой женщиной, Обломов больше не пытался себя изменить, стать настоящим мужем, его устраивала в семье роль ребенка. Такой бесцельный и безмятежный образ жизни  Обломова наносит вред его здоровью. Но герой не хочет следовать советам докторов и умирает, едва дожив до сорокалетия.

Агафья очень любит их сына, но после смерти Обломова отдает мальчика в семью Штольц на воспитание, считая, что именно Андрей и Ольга смогут правильно воспитать ребенка и дать ему достойное образование. В этом решении прослеживаются основные положительные качества Пшеницыной: практическое мышление, бескорыстие, жертвенность материнской любви, сила духа.

Нужно отметить, что на протяжении романа писатель проводит сравнение Агафьи  с Ольгой. И зачастую эта простая русская женщина, набожная и недостаточно образованная, по многим своим душевным качествам и  чертам характера превосходит образованную и воспитанную карьеристку Ильинскую. Пшеницыну делает счастливой бескорыстная и безвозмездная любовь, но здесь есть и отрицательная сторона отношений: мирясь со всеми слабостями супруга и потакая ему в них, она же таким своим поведением и губит его, позволив Обломову окончательно облениться.

Создавая образ Агафьи Пшеницыной, Гончаров наделил его всеми позитивными чертами и качествами истинно русской женщины: бескорыстием, искренней любовью к сыну и супругу, к окружающему миру, надежностью, силой духа, самопожертвованием.  Героиня не ставила жизненной целью материальное благополучие, выстраивание карьеры, личные интересы, и это отличает ее от других героев романа. Но, не будучи эгоисткой, обладая добротой, открытостью, самоотдачей, искренностью, женщине удается обрести настоящее счастье.

Интересно? Сохрани у себя на стенке!

Если вы от сочинения в стресс впадаете, то что будет во время ЕГЭ.
09.12.2021 14:35:28, С-вета

Удачи вашим ребятам, смочь собраться и отличных результатов!

04.12.2021 12:25:20, Красное платье

Всех выпускников с успешным написание сочинения! В том, чсто успешно — не сомневаюсь, испытание не самое сложное, дети все подготовлены школой к нему.
И хорошо, что не мурыжили переносами до апреля, как два последних года. Мало, что переносили, так школа постоянное «репетировала» это декабрьское сочинение, забирая время от подготовки к ЕГЭ.

02.12.2021 09:38:43, Наталья Свет.

ЛУЧИК

все,результат получили. Зачет,классный руководитель написал.
01.12.2021 19:15:16, ЛУЧИК

Люба С.

Эк у вас молниеносно!

02.12.2021 11:40:16, Люба С.

Пока не официально.
02.12.2021 13:17:44, ЛУЧИК 1

Санвиталия

Дочь утром оч волновалась. Написала и ушла через 1,5 часа. Не знаю, хорошо это или плохо) Тему взяла про Вознесенского.
01.12.2021 18:30:49, Санвиталия

Желаю получить максимальный балл.
И как хорошо, что это все у меня позади, а второй заход ещё не скоро)

01.12.2021 18:25:06, Планетка

ЛУЧИК

Все написал и сдал зачет. Тему взяла -Когда слово становится преступлением? Произведения — «преступление и наказание» и » морфий»
01.12.2021 16:00:53, ЛУЧИК

ландыш

удачи!

01.12.2021 14:55:46, ландыш

пока мои два одиннадцатых класса пишут сочинение, я на заменах. Например, в кабинете биологии ))

картинка


01.12.2021 14:52:14, AleXXX

Mary M.

Какой веселенький)

01.12.2021 14:54:58, Mary M.

Мой пришёл. Когда результаты не знает, сказал, что к коллоквиуму по физике волновался больше, а тут фигня :) Ну посмотрим, обычно у него это означает, что результат будет так себе.

А мамам надо себя беречь :)


01.12.2021 14:18:12, Dots .

Cat-S

удачи!
01.12.2021 14:06:10, Cat-S

Питерская

О, уже:) Помню, помню.

01.12.2021 13:48:11, Питерская

Надеюсь что все справятся! Удачи им!
Мамам — ромашковый чай :)

01.12.2021 13:41:46, av10

ЛУЧИК

Пусть повезет, мой тоже пишет сегодня. Не готовился, потому что сегодня поставили зачет по физики и детки сегодня до 3 учили.
01.12.2021 13:27:02, ЛУЧИК

Удачи сыну! Вы виртуозно умеете мозг выносить. Все темы-сплошной негатив. Посмотрите вокруг, несмотря ни на что жизнь прекрасна. Улыбнитесь!
01.12.2021 13:11:29, Без реги

Шиповник (экс-Василиса)

Я уже радостно написала сюда о предстоящей поездке, и она накрылась))). И если б только иногда такие совпадения были.
Не, на 7е хорошо мне можно писать только о том, что уже в прошлом))).
Но, кстати, я и хорошем много пишу, только чаще не о личном. Может, Вы просто не любите темы о хорошем читать?

01.12.2021 13:23:30, Шиповник (экс-Василиса)

Санвиталия

Какой странный комментарий выше. Вообще не вижу в Ваших темах негатива.
01.12.2021 18:33:01, Санвиталия

А вы пишите после, уже с впечатлениями )))
Я у вас негатива в темах не вижу, только тема ковида вас «уносит», это есть, да. А все остальное нормальные обычные теми, не переживайте ))
За варенье на новом ноуте, еще и не сразу сказал, я бы тоже орала. Точно не обрадовалась ))) Даже без сочинения и без мыслей о дистанционке )))

01.12.2021 13:56:31, Иришка-Мартышка

Шиповник (экс-Василиса)

Так пишу после.
А в темах про ковид заносит многих. И каждый думает,что он прав. Кто прав — может, узнаем позже

01.12.2021 14:00:54, Шиповник (экс-Василиса)

Вас в этих темах заносит сразу, т.е. с первого шага задаете тон ))) Но это мое впечатление, если что )))
А так всегда интересно с вами общаться, на разные темы. И негатива не вижу, а расстройство или волнение у многих. Я со старшим всегда была спокойна, поэтому для меня был просто шок когда в дни ЕГЭ я не могла работать, думать, вот пока не сообщал «вышел, написал, теперь ждем» — просто из серии «руки трясутся».
Так что не обращайте внимания, понятно что стресс, но это совсем не означает негатив как пишут. Имхо, конечно )))

01.12.2021 20:04:54, Иришка-Мартышка

arte

Просто для статистики :))) — я не вижу в Ваших темах ни выноса мозга, ни негатива :)
Видимо, у кого что болит, тот то и видит :)

01.12.2021 13:26:47, arte

+1 для статистики)))) Хорошо как, что никаких сочинений и егэ мне не грозит, наверно поэтому глубину трагедии просто не ощущаю)))
01.12.2021 14:24:58, Иллика

Ну, я тоже вижу, и у меня это явно не болит))
01.12.2021 13:45:23, ШаНуар

arte

Ну вот уже три разных точки зрения :), а не одна, негативная.
Шиповник умеет о проблемах и заботах говорить легко и между дела — вроде как они и есть, но ничего страшного.

01.12.2021 13:59:57, arte

Все будет хорошо! Все это сочинение пишут лучше-хуже, но про незачёт по нему не слышала. Очень вас понимаю, сложный период вам предстоит с егэ и поступлением. Но главное помнить, что ничего нет в жизни непоправимого, кроме смерти( Мне эта мысль прямо помогала два года назад в 11 классе сына.
01.12.2021 12:34:57, Еся

Шиповник (экс-Василиса)

Все и проще, и сложнее, чем думала. Уже нет желания «быстрее, выше, сильнее» в максимально хороший вуз. С нынешней обстановкой ещё неизвестно, что лучше. И ППС меняется и будет меняться, и в той же Бауманке новый ректор не пойми чего творит, по факту запрещая проводить занятия даже онлайн с теми, у кого нет куара. Но это чисто внутренние распоряжения, к делу не пришьешь.

01.12.2021 12:49:09, Шиповник (экс-Василиса)

Спрашиваю потому, что мы в своё время выбирали только с военной кафедрой. Оказалось, зря. Поступить туда сейчас крайне сложно, мест мало. И военкоматы всякие препоны ставят, чтобы не давать направление( Если б мы не зациклились на наличие военной кафедры, выбор вуза был бы больше
01.12.2021 13:05:17, Еся

Думаю, надо иметь несколько запасных вариантов. Сейчас в вузах все очень по-разному. И, кстати, что у вас с военкоматом? Призывная категория?
01.12.2021 13:02:39, Еся

Mary M.

У нас все написали — и у старшего и у младшего. С первого раза. Чего и Вам желаем. И берегите нервы для ЕГЭ)))

01.12.2021 12:24:26, Mary M.

УникаЛьнаЯ

Всем пишущим — удачи, мамам — спокойствия :)
01.12.2021 12:19:38, УникаЛьнаЯ

что? Уже? А потом расслабиться можно будет?
Как вспомню эти сочинения, так вздрогну. Нее, не хочу.

01.12.2021 12:12:25, ???

Неведома Зверушка

:-) Пусть повезет…
Наши уже.
Лично меня во всём этом поражает — КАК на такие темы написать меньше 300 слов… Да я бы в 600 не вместилась. А у них проблема — 250 накопать… :-)
«Могут ли благие намерения вести к преступным деяниям?» — да тут начнешь, не остановишься же :-) А масик до 350 слов не дотянул… :-)))

01.12.2021 12:04:49, Неведома Зверушка

Стресс у деточки от ваших нервов. Я не знаю ни одного человека, который не написала сочинение. Не, ну может в какой совсем отстойной школе, в глухой деревне, и есть такие, но не в моем окружении. Ваше окружение не хуже моего))
Зачем, вот зачем, накручиваться самой и детям передавать нервяки?!

01.12.2021 12:04:28, ШаНуар

В нашей не отстойной школе- в сотне московских лучших присутствует и даже в 500 лучших школ России есть ежегодно незачеьы-от 3 до 5. Вы чего- то не знаете наверное
01.12.2021 12:53:18, муза мужа

перепишут. недопуски к егэ есть из-за сочинения?
01.12.2021 12:55:24, Шерлок

Нет конечно, там же два раза кажется можно переписать)),но сам факт- незачеты были.
01.12.2021 13:02:41, муза мужа

Да, 4 года назад такого не было.
01.12.2021 12:54:55, ШаНуар

У вас языковая школа все-таки была. Те, кто пишет сочинения с трудом, в такие школы не идут)
01.12.2021 13:40:52, Leenka

У нас тоже языковая)

01.12.2021 15:22:22, муза мужа

Реклама

После 9 класса у нас как и везде была специализация, были и естественники, и технари, незачетов не было. Девочка, про которую ниже пишу, была как раз из нашего гум класса. Никакой школе не выгодна такая статистика.
01.12.2021 13:48:58, ШаНуар

В выпуске сына было 3 незачета в 18 году
01.12.2021 12:55:58, муза мужа

В 17 году даже у девочки, у которой было реальное 2 по русскому, был зачёт)) Ну то есть трояк ей натягивали по жизни, ну и на сочинении наверное натянули.
01.12.2021 13:10:29, ШаНуар

Шиповник (экс-Василиса)

Стресс, потому что я наорала из-за нового испорченного ноута. Опять карантин объявят — будет за телефоном следить за учебой, действительно.
01.12.2021 12:50:10, Шиповник (экс-Василиса)

А наорали, потому что сами стрессуете.
Все будет хорошо!

01.12.2021 12:55:32, ШаНуар

Шиповник (экс-Василиса)

Естественно. Поди достань 40 тысяч из кармана, а вдруг завтра опять карантин?
01.12.2021 13:24:53, Шиповник (экс-Василиса)

arte

Пусть повезет :)

01.12.2021 12:00:33, arte

посмотрела темы. хорошие. все все напишут
01.12.2021 11:56:17, Шерлок

=^..^=

а где посмотреть можно?

01.12.2021 12:51:31, =^..^=

А мне показалось,что только две последние нормальные.
01.12.2021 11:59:03, муза мужа

а чем про путешествия плоха? да и про преступления
01.12.2021 12:01:03, Шерлок

Про путешествия тем, что нужно подкреплять аргументами, не все дети фантастикой увлекаются, да и в школьной программе ее нет. Про преступления- самой постановкой вопроса.
01.12.2021 12:57:15, муза мужа

Неведома Зверушка

:-) А какая в вашем регионе про преступления?
У нас — «Могут ли благие намерения вести к преступным деяниям»
Прекрасная постановка вопроса. :-) Мой масик примеры приводил — Пугачева и Раскольникова. Хотели-то они как лучше… :-)

01.12.2021 13:07:36, Неведома Зверушка

Тема: Когда слово становится преступлением?

01.12.2021 15:24:15, муза мужа

Тут вообще одной фразой обойтись можно: как надо будет, так и станет.
01.12.2021 15:37:40, Гордая птица

Там же нужно 250 слов, лучше 350))
01.12.2021 17:05:57, муза мужа

Шиповник (экс-Василиса)

Про благие намерения Раскольникова — вопрос. А с Пугачевым все правильно, мне кажется.
01.12.2021 13:25:35, Шиповник (экс-Василиса)

Неведома Зверушка

:-) Там есть разговор офицера с другим студентом, что старуха вредна и только заедает жизнь людей и было бы справедливо ее убить. Не то, чтобы это была основная причина для Раскольникова, но последнюю каплю этот подслушанный разговор явно добавил…
Ну — натянутый аргумент — но всё же :-)

01.12.2021 13:45:46, Неведома Зверушка

а при чем тут школьная пргорамма? это сочинение тем и хорошо, что позволяет не по программе
01.12.2021 13:04:24, Шерлок

Чилим

Удачи детям!

01.12.2021 11:53:06, Чилим

Perry

@@@
Пусть у них всё получится.

01.12.2021 11:51:57, Perry

Pilar

Удачи!
01.12.2021 11:49:22, Pilar

Доброе утро!

В Петербурге умерла актриса Нина Ургант, ей было 92 года. В остальном так:

  • Минюст России объявил «иностранными агентами» четырех журналистов Idel.Реалии и организацию по защите прав призывников.
  • Прокуратура требует увеличить срок главе карельского “Мемориала” Юрию Дмитриеву – с 13 лет до 15.
  • В Беларуси признаны «экстремистскими» соцсети Радио Свобода.
  • Путин и Байден проведут переговоры по видеосвязи в связи с концентрированием российских войск у границ Украины.

«Иностранные агенты» и другие неугодные

  • Как всегда по пятницам, Минюст России дополнил реестр «иностранных агентов» – на этот раз в него добавили четырех журналистов Idel.Реалии (это татаро-башкирская служба Радио Свобода) и ассоциацию «Гражданин.Армия.Право», которая занимается защитой прав призывников и военнослужащих. Уже объявленное «иностранным агентом» издание «Первое антикоррупционное СМИ» (ПАСМИ) оштрафовали на 500 тысяч рублей за отсутствие маркировки, а его главреда – на 50 тысяч за то же самое.
  • В Петрозаводском горсуде, где рассматривается апелляция на приговор главе карельского «Мемориала» Юрию Дмитриеву, прокурор попросил на два года увеличить срок, к которому приговорен краевед, с 13 до 15 лет. Защита и коллеги Юрия Дмитриева называют дело сфабрикованным. Ликвидированное сейчас издание “Проект” называло заказчика уголовного преследования Дмитриева – это фээсбэшник Анатолий Серышев, сейчас он работает помощником Путина, а ранее был главой ФСБ Карелии.
  • ФСБ возбудила уголовное дело в отношении Дарьи Полюдовой и еще пяти активистов «Левого сопротивления». Их обвиняют в создании экстремистского сообщества и участии в нем. Сейчас Полюдова отбывает шестилетний срок по обвинению в «оправдании терроризма». До этого ее сажали за “призывы к нарушению территориальной целостности России”.
  • Суд в Кирове взыскал с активиста Михаила Семенова 340 тысяч рублей за работу силовиков на акции в поддержку Навального 31 января (Семенов был признан организатором этой акции).
  • В Ростове-на-Дону прошли обыски у родственников главреда издания “Голос” Игоря Хорошилова. Они связаны с уголовным делом в отношении журналиста-расследователя Сергея Резника, который с 2019 года не живет в России, но продолжает публиковать расследования в своем блоге. Силовики пытаются выяснить, откуда он получает информацию.
  • Журналистка Радио Свобода и ведущая телеграм‑канала “ФемВремя” Карина Меркурьева рассказала об угрозах и публикации своих личных данных в соцсетях. Ранее такие же угрозы поступали другой фем-активистке, Дарье Серенко.
  • Суд в Москве оштрафовал рэпера Элджея на сто тысяч рублей за “пропаганду наркотиков” в интернете.
  • Суд в Москве продлил до 7 марта арест ректору «Шанинки» Сергею Зуеву. Заседание несколько раз прерывали, потому что Зуеву вызывали «скорую», когда у него подскакивало давление. Незадолго до помещения в СИЗО Зуев перенес третью за год операцию на сердце.
  • Неонацисту Тесаку (Максиму Марцинкевичу) посмертно предъявлены обвинения в трех убийствах.
  • Интерпол отказал России в объявлении в розыск чеченского оппозиционного блогера Тумсо Абдурахманова – того самого, которого пытались убить в Швеции по заказу властей Чечни. В России против Абдурахманова возбуждено уголовное дело по статье о публичном призыве к экстремистской деятельности. Вот разговор с ним.

Новости рунета

Пользователи МТС, “Ростелекома” и других российских провайдеров сообщили о блокировке сети Tor. Проект GlobalCheck, который занимается мониторингом российской системы интернет-блокировок, пишет, что Tor блокируют с помощью оборудования, предназначенного для изоляции рунета.

Соцсеть «ВКонтакте» перешла под контроль близкого друга Путина Юрия Ковальчука, а пост гендиректора VK перешел от сына гендиректора ВГТРК Добродеева к сыну первого замглавы администрации президента Кириенко. Зачем Кремлю «ВКонтакте», здесь объясняют экономисты Сергей Алексашенко и Владислав Иноземцев и политолог Мария Снеговая (спойлер: чтобы встроить соцсеть в кремлевскую пропагандистскую машину).

По данным агентства Bloomberg, дело основателя Group-IB Ильи Сачкова, которого обвиняют в госизмене, связано с передачей США информации о российских хакерах, причастных к взломам перед американскими президентскими выборами 2016 года (речь идет о группировке Fancy Bear, которую связывают с российской военной разведкой). Тем временем в Москве по делу о госизмене арестован некий Кирилл Суслов 1987 года рождения – в чем его обвиняют, неизвестно, потому что материалы дела засекречены.

Вокруг Украины

В пятницу выяснилось, что Лавров и Блинкен договорились в Стокгольме о переговорах между Путиным и Байденом: они пройдут по видеосвязи, предположительно, 7 декабря. Политолог Федор Крашенинников говорит, что сам факт проведения такой встречи для Путина уже успех (ему почему-то крайне важно быть «успешным переговорщиком», без которого ни одна проблема в мире не решается – пусть даже он сам эти проблемы и создает). По мнению политологов Андрея Колесникова и Александры Филиппенко, ни к каким реальным результатам эта встреча не приведет, но ее следует приветствовать просто потому, что дальше ухудшать отношения между Россией и США уже некуда. Реальной целью военных маневров Путина у границ Украины все трое считают дестабилизацию обстановки в этой стране. (Например: в пятницу бывший глава офиса Зеленского Андрей Богдан обвинил украинские спецслужбы и «Вовчика» в попытке взлома его телеграма – чем больше будет подобных новостей из Киева, тем лучше для Путина.)

Джо Байден, со своей стороны, анонсировал инициативы, направленные на поддержку Киева.

«Медуза» выяснила, кого ФСБ обвиняет в диверсионно-подрывной деятельности в интересах Украины: это 23-летний специалист по кофе из Киева и семья из села Перепельники Тернопольской области – отец, сын и мать, работавшая школьной учительницей.

В Беларуси

Минский городской суд приговорил мать пятерых детей Ольгу Золотарь к четырем годам колонии общего режима по обвинению в создании «экстремистских формирований» (имеются в виду дворовые чаты). Золотарь находится в неволе с 18 марта. Кроме того, соцсети белорусской службы Радио Свобода признаны «экстремистскими материалами», а концерты к Международному дню памяти жертв Холокоста, которые должны были пройти в Минске, отменены по жалобе гражданина Ивана Никифорова, в которой тот утверждает, что средства от этих концертов «идут на поддержку оппозиционных организаций (например, гродненский хоспис)».

Русская служба «Би-би-си» проследила за судьбой белорусов, которых задерживают в России по делам, связанным с протестами: с августа 2020 года было арестовано по меньшей мере 20 человек. Официально Россия экстрадировала только чемпиона мира по кикбоксингу Алексея Кудина (в Минске его заставили извиниться под запись и посадили на 2,5 года), но многих доставляют домой бандитскими способами, а остальных по полгода держат в российских СИЗО.

Вокруг света

ОЗХО приняла документ, открывающий дорогу к запрету использования в правоохранительных целях «химикатов в аэрозольной форме, воздействующих на центральную нервную систему». Россия активно этому сопротивлялась: шаги по запрещению таких веществ ОЗХО стала предпринимать после штурма театрального центра на Дубровке, когда газ на основе фентанила стал причиной гибели более ста заложников. Вот подробности.

Афганские талибы выпустили указ о правах женщин: их нельзя принуждать к замужеству, а также расплачиваться ими за мирную сделку или отдавать в качестве компенсации за прекращение кровной вражды. Это все. О праве на работу и образование там ни слова.

Хроники пандемии

По данным оперативного штаба на утро пятницы, суточный прирост новых случаев COVID-19 в России составил 32 930. Официальное число инфицированных в стране с начала пандемии – 9 миллионов 736 тысяч; официальное число жертв достигло к утру пятницы 278 857 человек (+1217 за сутки). Эти данные сильно расходятся с цифрами Росстата: по подсчетам ведомства, в октябре в России умерли 74 893 пациента с COVID-19, общая смертность в октябре 2021 года выросла на 20,3% по сравнению с октябрем 2020-го, за весь период пандемии от ковида умерли более 460 тысяч россиян.

Депутатам от «Единой России» раздали методички о том, как спорить с противниками вакцинации. Там много аргументов, в том числе такой: при Сталине вас бы расстреляли, при Хрущеве посадили, а при Брежневе отправили бы в психушку.

Появились первые свидетельства того, что штамм «омикрон» обходит естественный иммунитет, возникший у переболевших. Сколько еще будет этих мутаций коронавируса, здесь рассказывает генетик Дмитрий Прусс.

Financial Times утверждает, что главным бенефициаром пандемии стала фармацевтическая компания Pfizer. ВОЗ и бедные страны обвиняют фармгиганта в бесчеловечности и аморальной жажде наживы.

Ссылки для чтения

  • (Не)польские писатели. К дню рождения Джозефа Конрада – эссе Виктора Лапшина о его жизни и книгах. Или рассказ о виленском кружке филоматов, из которого в начале XIX века родилась – ни много, ни мало – новая польская культура.
  • (Не)советские литературные легенды. Монолог Виктора Голышева о романе Оруэлла «1984», работе над его переводом и переводе вообще. Или история нью-йоркского ресторана “Русский самовар”, основанного бывшим ленинградцем Романом Капланом и ставшего на некоторое время центром эмигрантской культуры.
  • Мировоззренческое. Беседа с американским биологом Ли Аланом Дугаткиным, который, будучи последователем Петра Кропоткина, пытается показать биологическую обоснованность альтруизма и взаимопомощи. Или фрагмент из книги Марка Юргенсмейера ««Ужас Мой пошлю пред тобою»: религиозное насилие в глобальном масштабе» (изд-во «НЛО»), в котором рассказывается о теракте, совершенном Барухом Гольдштейном в Пещере Патриархов, и о его последствиях для евреев и арабов.
  • Архитектура и дизайн. Отрывок из книги Дмитрия Козлова «Клином красным бей белых» (изд-во ЕУ СПб), посвященной исследованию композиции из круга и клина, которая лежит в основе одноименного плаката Лазаря Лисицкого – о том, как круг и клин задавали тон авангардной архитектуре. Или фрагмент из книги Марии Савостьяновой «Дизайн сегодня» (изд-во «Гаража») – о взаимопроникновении локального и глобального контекстов.
  • Музыка. Беседа с композитором Алексеем Сысоевым, автором музыки к спектаклям Кирилла Серебренникова и лауреатом «Золотой маски». Или отрывок из книги американского композитора-экспериментатора Элвина Люсье «Музыка 109» (Jaromir Hladik press) – Люсье умер 1 декабря.
  • Кровь и почва. Рассказ о том, как археологи искали предков таримских мумий между Алтаем и Скандинавией и, похоже, нашли – с помощью генетиков. Или путеводитель по разным типам почв.

Искренне ваши,
Семь Сорок

  • Сочинения для итогового сочинения 2019
  • Сочинения для 5 класса по русскому языку объем
  • Сочинения и переводы как стихами так и прозою книга
  • Сочинения на английском языке на разные темы
  • Сочинения в двух томах т 2 томас гоббс